Enter your keyword

Gözlerin içi sonsuzluğa açılan bir kapıdır

Gözlerin içi sonsuzluğa açılan bir kapıdır

Gözlerin içi sonsuzluğa açılan bir kapıdır

Gözlerin içi sonsuzluğa açılan bir kapıdır. Gözlerinde, göz bebeklerinde sonsuzluk gizlidir. 

Bir başkasına akabiliyor, her şeyi, duyguları, düşünceleri ile kendi varlığını ortaya koyabiliyorsa karşısındaki ile göz temasını kaçıramaz.

Yere dikilmiş gözlerde gizlenmiş duygular, gizlenmiş düşünceler vardır. İfade edilmemiş, ifade etme cesareti olmayan gerçek hisler vardır. Öyle olunca da konuşurken süzülen bir başka, içinde hissettiği bambaşkadır. Gözler başka söyler, dili başka, bedeni başka, mimikleri bambaşka …

Oysa insan bir diğerinin göz bebeğine bakabiliyorsa orada kendi hakikatini, kendi sadeliğini, saflığını görecektir. Aldanmamış ve aldatılmamışlığını görecektir. İnsanlar arasında değil tüm canlılar arasında gerçekleşen göz teması bunun için çok önemlidir.

İnsanın kendisini ortaya döker göz teması. Okuyabilen okur. Bilen bilir. Hatta beden dilinin uzmanları dahi var mutlaka duymuşsunuzdur. İnsanın gizlisi saklısı varsa, işte bakamaz o gözlerin bebeklerine.

İnsan, aynanın karşısında kendi göz bebeklerinin içine bakmaktan bile kaçabilen bir mahluktur. Kendi gözlerine bile uzun uzun bakamaz. Neden? Çünkü kendinden gizleniyor ve kendinden kaçıyor. Gizlediklerinden, maskeleri ile yüzleşmekten korkuyor. Kendine dahi samimi olamıyor.

Oysa orada muazzam bir derinlik var ve öyle bir derinlik ki insanı hem dehşete düşürür hem de yeniden doğurabilir.  Kendi hakikati ile yüzleştirebilir. Kendi sanallığını ona apaçık gösterebilir. Bunun için aynada insanın kendi göz bebeklerine bakması dahi varlığı ürkütebilir. Öyle sıradan bir bakış değil, derinlemesine ve odaklanarak bakmak gerekir. Ve sonra karşıdaki yansımaya bir başkası bakıyor gibi bakmak gerekir. Ve orada senden benden eser kalmayana kadar. O bedendeki sınırlılığı görüp mekansız ve formsuzluğun tadından alana kadar.

İnsan kendi ile ne kadar barışık ise kendine, kendi göz bebeklerinin içine dalabilecek cesarete sahiptir. Samimi ve içten. Ve bu, kendine ne kadar yakın olduğunun da göstergesidir. Kendinden kaçan ve inkar eden bunu deneyebilir. aynada kendi yansımanızdaki göz bebeklerinize odaklanarak bakın.

İnsan kendi gözlerinin içine dalabilirse ama korkmadan! Sonsuzluk ona belirecektir. Öyle bir deneyim sunar ki ayna o sonsuzlukta kendisine kendi hiçliğini gösterir. Orada her şeyin birlendiği, sonsuzluk ve sınırsızlığı, Orada hiçliği ve hepliği, AN’ı yaşatır.

Gözlerinde, göz bebeklerinde sonsuzluk gizlidir. Bunun için Gözlerin içi Sonsuzluğa açılan bir kapıdır ..

Sibel Sıvacı.

 

error: